Z upływem lat lepiej poznajemy siebie, lepiej też rozumiemy otaczający nas świat. Żyjemy w zgodzie z nim, zauważamy jego piękno. Jesteśmy bardziej pokorni, doceniamy mądrość natury i jej naturalne piękno. Mając 40, 50 , 60 lat czujemy się spełnieni i szczęśliwy.
Niestety mijające lata oznaczają również zmiany w naszym ciele, zwłaszcza w wyglądzie i jakości naszej skóry. Skóra bowiem z wiekiem traci swoją grubość i jędrność. Najbardziej narażone na zmiany obszary ciała to brzuch, ramiona i wewnętrzna część ud.
Znalezienie zdrowego podejścia do wiotkiej skóry wymaga zrozumienia, jak działa nasz organizm i dlaczego nasze ciało się zmienia . Ostatecznie dobre samopoczucie ze swoim ciałem w miarę starzenia się jest bardzo ważne. Poznanie mechanizmu zmian zachodzących w naszej skórze jest ważne dla samooceny i dla akceptacji pewnych nieodwracalnych zmian.
Nikt nie może całkowicie zatrzymać zegara, ale istnieją wiele profilaktycznych i naprawczych rozwiązań, które pozwalają przywrócić jędrność skórze.
W tym artykule omówimy przyczyny zwiotczenia skóry ciała oraz kilka sposobów rozwiązania tego problemu.
Dlaczego skóra wiotczeje?
- Kolagen to najbardziej obfite białko w Twoim organizmie. Utrzymuje skórę w jej strukturze i tworzy tkankę stawową między mięśniami i kośćmi.
- Twoje ciało w naturalny sposób wytwarza kolagen, ale wraz z wiekiem produkcja tego ważnego białka spada. W efekcie skóra staje się mniej elastyczna, a zmiany stają się widoczne. Produkcja kolagenu spada już po 25 roku życia.
- Wraz ze spadkiem naturalnego poziomu kolagenu spada naturalna ilość tłuszczu w głębszych warstwach skóry. To pozostawia wolną przestrzeń pod warstwami skóry, co może powodować opadanie lub zwiotczenie skóry w miejscach, w których była jędrna.
Inne czynniki związane ze stylem życia mogą powodować wcześniejszą utratę jędrności skóry. Mogą być to powody genetyczne lub inne związane z naszym stylem życia .
Najbardziej popularne czynniki, które wpływają na jakość naszej skóry to:
- palenie papierosów
- ekspozycja na światło słoneczne jest jednym największych winowajców starzenia się skóry.
- z biegiem czasu promieniowanie ultrafioletowe (UV) słońca uszkadza niektóre włókna skóry zwane elastyną. Rozpad włókien elastyny powoduje, że skóra wiotczeje, rozciąga się i traci zdolność odskakiwania po rozciągnięciu . Skóra łatwiej się również siniaczy i rani , a jej gojenie trwa dłużej. Więc chociaż uszkodzenia słoneczne mogą nie być widoczne, gdy jesteś młody, będą widoczne w późniejszym życiu.
- skrajna utrata lub przyrost masy ciała- bardzo szkodliwe są bardzo częste wahania wagi ciała
- dieta bogata w produkty wysoko przetworzone i cukier prosty
- brak aktywności fizycznej
Jak możemy ujędrnić skórę w warunkach domowych?
- Przede wszystkim zmiana diety na pełnowartościową w składniki odżywcze, zwłaszcza takie, których potrzebuje nasza skóra witamin i minerałów
- Dieta pozbawiona cukru prostego – unikaj słodyczy
- Pij dużo wody – ważne jest odpowiednie nawodnienie i nawilżenie
- Aktywność fizyczna minimum 3 razy w tygodniu- idealne rozwiązanie to trening siłowy połączony z wytrzymałościowym ( ćwiczenia na siłowni połączone z kardio)
- Rzucenie lub ograniczenie palenia papierosów
- Zabezpieczanie skóry kremami z filtrem przed promieniami słonecznymi
- Ujędrniające kremy i balsamy
Istnieją dwa główne rodzaje produktów przeciwstarzeniowych: przeciwutleniacze i regulatory komórkowe.
- Przeciwutleniacze
Przeciwutleniacze są bogate w witaminy C, B i E. Działają poprzez wzmacnianie skóry przed stresem oksydacyjnym i głównie zapobiegają wiotczeniu skóry
- Regulatory cyklu komórkowego
Regulatory komórkowe to kremy i balsamy zawierające peptydy, retinole lub składniki czynników wzrostu. Te składniki mają na celu stymulację produkcji kolagenu w skórze, dlatego niektórzy twierdzą, że mogą odwrócić oznaki starzenia.
Retinol i tretinoina ( witamina A ) to najczęściej używane składniki kremów przeciwstarzeniowych.
- Suplementy kolagenowe
Doustne suplementy kolagenowe mogą pomóc powstrzymać proces utraty jędrności skórę wraz z wiekiem.
Picie suplementów kolagenu jest bardziej zapobiegawczym środkiem zapobiegającym zwiotczeniu skóry niż naprawczym.
Jak przywrócić jędrność skórze w gabinecie kosmetycznym?
Jeśli sposób, w jaki postrzegasz zwiotczałą skórę, wpływa na Twoje codzienne życie lub poczucie własnej wartości, porozmawiaj z kosmetologiem, może zaproponować najlepszy sposób działania w zależności od rodzaju skóry i jej wyglądu.
Bezpieczne i nieinwazyjne zabiegi ujędrniające
Thermolifting falami radiowymi – zabieg ujędrniajacy skórę
- to jeden z najbardziej znanych zabiegów , które wpływają na produkcję nowego kolagenu i elastyny. Ujędrnienie skóry jest widoczne po serii zabiegów
więcej o zabiegu thermoliftingu na ciało przeczytasz tutaj
ONDA- zabieg na ujędrnienie
Ostatnio wykorzystane do zabiegów na ciało mikrofale Coolwaves w urządzeniu ONDa wzmocniło efekty zagęszczenia skóry
więcej o zabiegu ONDA przeczytasz tutaj
Efekty zabiegów są długotrwałe i systematyczne zabiegi przypominające zapewnią nam dobrą jakość skóry na długie lata.
Fala akustyczna (uderzeniowa)
- zabieg bardzo popularny w leczeniu wiotkiej skóry, seria kilku zabiegów daje widoczne efekty ujędrnienie i pogrubienia wiotkiej skóry
więcej o zabiegu fali uderzeniowej przeczytasz tutaj
Endermologia LPG- ujędrnienie ciała
- to zabieg, który od ponad 30 lat poprawia kondycję skóry kobiet i mężczyzn na całym świecie .
Technologia LPG przede wszystkim ujędrnia ciało
więcej o zabiegu fali uderzeniowej przeczytasz tutaj
Karboksyterapia zabieg ujędrniający skórę
Zabieg, który doskonale sprawdza się , gdy skóra jest bardzo cienka wręcz pergaminowa.
więcej o zabiegu karboksyterapii na ciało przeczytasz tutaj
Zabiegi ujędrniające bardzo często łączy się w pakietach, w celu zwiększenia i przyspieszenia efektów. Konsultacja i dobór najlepszych technologii jest kluczowym czynnikiem, który zapewni sukces i nasza skóra odzyska swoją naturalną jędrność.