Dlaczego nasza skóra się starzeje?

Starzenie się jest fizjologicznym następstwem naszego życia – organizm po prostu się zużywa. Jednak dzięki postępowi medycyny żyjemy coraz dłużej. Trudno więc się dziwić, że chcemy też młodo wyglądać. Jak to jest, że jedni w tym samym wieku wyglądają młodziej od innych?

W niektórych przypadkach są to po prostu geny, na które nie mamy wpływu. Ale mamy wpływ na szereg mechanizmów – przyspieszających procesy starzenia – poprzez modyfikacje stylu życia, działania prozdrowotne i pielęgnacyjne.

 

Radiofrekwencja mikroigłowa – zabieg odmładzający

 

Przyczyny starzenia skóry

Pierwszym z tych mechanizmów jest inflammaging, czyli przewlekły i długotrwały stan zapalny organizmu, który uruchamia procesy degeneracyjne.

 

Kiedy tak się dzieje?

Krótkotrwały, ostry stan zapalny jest pewnym naturalnym mechanizmem obronnym, dzięki któremu układ odpornościowy rozpoznaje uszkodzone komórki, czynniki drażniące i patogeny, a następnie rozpoczyna proces gojenia.

Pod wpływem różnych czynników zdarza się, że przechodzi w stan przewlekły. Jednym z tych czynników jest bardzo wysoki poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Poza tym winne może być przepracowanie, niedospanie czy zbyt duży wysiłek fizyczny.

Inflammaging prowadzi do ścieńczenia skóry i zaburzeń pracy fibroblastów, czyli komórek produkujących kolagen i elastynę. W konsekwencji następuje wyraźna utrata gęstości skóry. Dlatego warto odpowiednio stymulować tkankę do zwiększonej syntezy białek podporowych skóry.

 

Starzenie hormonalne

Obniżony poziom estrogenów i innych hormonów w okresie menopauzy znacząco pogarsza skórę u kobiet. O ile u osób młodych po 25 roku życia ubywa około 1% włókien kolagenowych to w okresie menopauzy proces ten przyspiesza do 2% rocznie.

Największy spadek obserwujemy do 5 lat po menopauzie. W celu zminimalizowania tego efektu można podać fitohormony czy 17-β-estradiol (Hormonalna terapia zastępcza).

Obie te terapie niejako zastępują hormony produkowane przez jajniki. Dodatkowo pobudzają kluczowe warstwy skóry poprawiając jej parametry.

 

Fotostarzenie

Niejednokrotnie poruszałam temat wpływu promieniowania UV na przedwczesne starzenie się skóry. W ramach powtórki – nadmierne opalanie prowadzi do rozwoju przebarwień, osłabienia naczyń krwionośnych (teleangiektazji), zmniejszenia ilości kolagenu oraz jego włóknienia, nowotworów skóry czy elastozy posłonecznej.

Należy pamiętać o stosowaniu odpowiedniej fotoprotekcji, a najbezpieczniej unikać leżenia w pełnym słońcu między godziną 12 a 14 w naszej szerokości geograficznej.

 

Stres oksydacyjny

Wolne rodniki to cząsteczki, które uszkadzają komórki w tym białka – kolagen i elastynę- oraz lipidy prowadząc do ich przedwczesnego obumierania. Ich nadmiar utrudnia regenerację, a więc procesy starzenia w skórze zachodzą szybciej.

Skóra traci blask, elastyczność, jest poszarzała i ma większe powinowactwo do powstawania zmarszczek. Wolne rodniki powstają pod wpływem zanieczyszczeń powietrza, niedoboru antyoksydantów, alkoholu, papierosów i promieniowania UV.

W pewnym stopniu organizm sam może je zwalczyć, wytwarzając antyoksydanty (glutation, melatoninę). Jednak przy gwałtownym wzroście wolnych rodników dochodzi do tzw. stresu oksydacyjnego, który wywiera niekorzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Badania wykazały, że długotrwały, lecz umiarkowany wysiłek fizyczny zwiększa ilość naturalnych enzymów antyoksydacyjnych. A więc nie tylko suplementacja pomaga zachować zdrowy wygląd J

Glikacja to proces łączenia się cukru z białkiem, w wyniku którego następuje sztywnienie włókien kolagenowych i wolniejszy proces ich odbudowy.

Niestety spożywając zbyt dużo cukrów, przyspieszamy starzenie się skóry, a zabiegi anti aging mogą być mniej efektywne. Glikacja uszkadza ważny enzym o działaniu antyoksydacyjnym – dysmutazę ponadtlenkową.

 

 

Dlaczego radiofrekwencja mikroigłowa jest tak skutecznym zabiegiem odmładzającym?

Uwzględniając wyżej wymienione czynniki i ich niekorzystny wpływ na skórę chciałabym przedstawić kolejne niezwykle skuteczne urządzenie technologiczne w procesie odmładzania skóry – radiofrekwencję mikroigłową.

Zabieg opiera się na synergii metody frakcjonowania, czyli nakłuwania skóry mikroigłami z jednoczesnym podgrzewaniem tkanek za pomocą fali radiowej. Unikalną cechą RF mikroigłowej jest możliwość precyzyjnego regulowania głębokości, na jakiej ogrzewamy tkankę.

Najsilniej podgrzewana jest skóra w okolicach zakończeń mikro igieł. Regulacja igieł w zakresie 0,5-3,5 mm daje możliwość pracy z wieloma defektami skóry.

W zależności od wskazań terapeutycznych można również regulować natężenie fal radiowych.

 

 

Dlaczego RF mikroigłowa jest bezpieczniejsza niż laser frakcyjny?

 • Laser frakcyjny tworzy w skórze mikrokolumnę o kształcie odwróconego stożka. Oznacza to, że im głębsza penetracja, tym mocniejsze uszkodzenie skóry i naskórka.
 • RF mikroigłowa dostarczając energię na odpowiednią głębokość, powoduje niewielkie uszkodzenie naskórka, bez efektu karbonizacji (spalenia) tkanek. Dzięki czemu okres rekonwalescencji jest zdecydowanie krótszy, a skóra po zabiegu zaczerwieniona jedynie około 24 godzin.
 • Zabieg jest higieniczny i bezpieczny dzięki sterylnym mikro igłom. Urządzenie jest klasyfikowane jako wyrób medyczny, a więc posiada odpowiednie certyfikaty CE.

 

 

Dla kogo polecany jest zabieg RF mikroigłowej?

Główne wskazania zabiegowe to przede wszystkim

 • utrata jędrności,
 • wiotkość skóry,
 • opadające policzki (tzw. chomiki),
 • wiszący i pomarszczony podbródek,
 • korekta owalu twarzy.
 • Rewelacyjne efekty uzyskujemy przy niwelowaniu
 • zmarszczek palacza,
 • bruzd i drobnych linii,
 • kurzych łapek czy blizn po trądzikowych.

Zabieg cechuje wysoka skuteczność terapeutyczna przy problemach skóry ziemistej, palacza, z rozszerzonymi porami, przebarwieniami czy cerze naczyniowej. W zakresie pracy z ciałem RF mikroigłowa polecana jw. redukcji rozstępów czy zagęszczeniu wiotkości np. skóra brzucha po ciąży.

Bezpośrednio po zabiegu następuje obkurczenie się włókien kolagenowych, przez co skóra jest bardziej napięta. Pełny efekt widoczny jest około 3 miesiące po zabiegu.

Przeciwwskazania:

 • ciąża, okres karmienia piersią
 • nieuregulowana cukrzyca
 • choroby psychiczne
 • poważne choroby ogólnoustrojowe
 • choroby tkanki łącznej
 • aktywna opryszczka
 • epilepsja
 • metalowe implanty, rozrusznik serca
 • choroby neurologiczne, zaburzenia czucia
 •  

Podsumowując – radiofrekwencja mikroigłowa jest nowoczesną i mało inwazyjną terapią anti-aging. Zapewnia minimalny czas rekonwalescencji i szereg możliwości terapeutycznych. Dzięki pełnej kontroli nad głębokością ingerencji w skórę i temperaturą, z jaką wykonany jest zabieg. Metoda jest skuteczna i bezpieczna.

 

Kategorie