Ciężkie nogi – nogi nie lubią upałów, wielogodzinnego stania i wąskonosowych szpilek
Jeśli Twoje nogi są jak z waty, dwukrotnie w ciągu dnia (rano i wieczorem) zmierz obwód nogi tuż nad kostką i w połowie łydki. Jeżeli obwód wieczorem jest o przeszło centymetr większy, niż rano najwyższy czas zająć się nogami.
Mrowienie, drętwienie, skurcze łydek, opuchlizna, nieznośne uczucie ciężkości, z czasem naczynka na nogach i żylaki. Jeśli masz kłopoty ze słoniowymi nogami, przede wszystkim musisz zacząć się ruszać. Ruch wzmaga krążenie krwi w żyłach, zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych, sprawia, że mniej wody zalega w tkankach, a krew efektywniej jest odprowadzana do serca. Ćwiczenia pomogą też zrzucić zbędne kilogramy, które są jedną z przyczyn ciężkich nóg i kłopotów z żylakami.
Wbrew obiegowej opinii, żylaki gnębią nie tylko starszych ludzi. Najczęściej powstają w wyniki niewydolności zastawek żylnych – krew, zamiast swobodnie płynąć z nóg do serca i z powrotem, nieruchomo stoi w żyłach.
Żylaki ma co czwarta kobieta i co dziesiąty mężczyzna. Kobiety cierpią na nie częściej, bo wysoki poziom estrogenów podczas dojrzewania, ciąży sprawia, że żyły tracą elastyczność. Problemy często zaostrzają się lub ujawniają podczas ciąży.
Jeśli masz skłonności do ciężkich nóg:
- staraj się jak najmniej stać w jednej pozycji
- pływaj, spaceruj, latem pedałuj na rowerze, zimą wybierz się na narty
- ćwicz w pracy, nawet jeśli siedzisz ,od czasu do czasu prostuj i zginaj nogi w kolanach. Staraj się nie siedzieć w jednej pozycji
- ćwicz w domu – rowerek, unoszenie nóg w pozycji leżącej, przysiady, wymachy
- jeśli możesz to zrezygnuj z windy,, chodzenie po schodach uaktywnia mięśnie nóg
- jak najczęściej chodź na bosaka – to naturalna gimnastyka stóp
Co jednak zrobić, gdy pracujesz prawie cały czas stojąc?
- ćwicz na stojąco, co pół godziny- zginaj nogi w kolanach, kręć w kostkach, zrób kilka przysiadów
- stój z nogą opartą o niski stołeczek, a wieczorem odpocznij z nogami uniesionymi do góry
- zawsze śpij z poduszką czy kocem pod nogami. To bardzo ważne, bo uczucie ciężkości nóg jest pierwszym sygnałem, że masz kłopoty z krążeniem żylnym w nogach, a stąd do żylaków jeden krok.
Domowe sposoby na pozbycie się ciężkości w nogach
Prysznic ciepło/zimno
„Ciężkim nogom” pomogą natryski i masaże pobudzające krążenie krwi w żyłach. Podczas każdej kąpieli masuj nogi szorstką rękawicą, okrężnie od dołu do góry, zawsze w kierunku serca. Potem polewaj nogi krótko ciepłą wodą i długo zimną, bo to obkurcza naczynia krwionośne (lodowata woda, może doprowadzić do pęknięcia naczynek krwionośnych). Przez kilka minut kieruj strumień zimnej wody od palców stóp przez pięty w górę łydki. Masaż pod prysznicem ułatwi specjalna nakładka na wąż do prysznica, można do niej włożyć tabletkę ze składnikami przeciwobrzękowymi pobudzającymi krążenie krwi (do kupienia w aptece).
Krem z masażem do serca
Kremy, żele nawilżają, odświeżają i ochładzają skórę i przynoszą ulgę zmęczonym, ciężkim nogom. Zawierają składniki pobudzające krążenie, zapobiegając odkładaniu się wody w tkankach, przeciwdziałają obrzękom, uelastyczniają ściankę naczyń krwionośnych. Tak działają : czarny bez, cyprys, oczar wirginijski, szałwia, kalina, kasztanowiec indyjski, kofeina, miłorząb japoński. Mentol, alkohol i kanfora dają uczucie chłodu, a czasem na kilka lub kilkanaście minut, wręcz zamrażają nogi. Krem nakładaj na stopy i łydki (jeśli czujesz taką potrzebę, także na uda). Połóż się, unieś nogi do góry, potrząśnij nimi parę razy.
- Nogi nie lubią ani za wysokich obcasów (obcasy powyżej 5cm blokują mięśnie łydek, co powoduje bolesne skurcze), ani za niskich (ciężar ciała obciąża stopy i utrudnia krążenie krwi). 2-4 cm będą w sam raz.
- Zrezygnuj z gorących kąpieli, sauny, solarium – wysoka temperatura rozszerza i osłabia żyły, a to sprzyja obrzękom.
- Siedząc, staraj się nie zakładać nogi na nogę – taka pozycja pogarsza krążenie w żyłach.
- Nie noś obcisłych spodni, pończoch i skarpet z ciasną gumką – to utrudnia przepływ krwi
- W zimę noś specjalne rajstopy obciskające (anty żylakowe), które działają jak masaż i pomagają poruszyć krew i limfę w górę.
- W diecie unikaj potraw słonych (sód zatrzymuje wodę w organizmie, zaburza krążenie), zapychających i niskobiałkowych – białe pieczywo, słodycze, makaron.
Dieta uboga w błonnik sprzyja przewlekłym zaparciom. Jedz potrawy zawierające Wit. E (oleje roślinne, ziarna zbóż, szpinak, brokuły). Jej brak zwiększa podatność naczyń na działanie wolnych rodników i uszkadza kolagen.
Zabiegi na nogi w gabinecie kosmetycznym
- Świetnie na obrzęki działa drenaż limfatyczny, czyli specjalistyczny masaż uciskowy. Polega on na ugniataniu punktów na ciele wzdłuż przebiegu naczyń krwionośnych, dzięki czemu krew i limfa zaczynają krążyć szybciej, a w tkankach usuwana jest zalegająca woda. Polecana jest endermologia. Więcej o zabiegu endermologii przeczytasz tutaj.
- Body Wraping, czyli owijanie ciała. Kosmetyczka smaruje skórę preparatem z alg, minerałów, kamfory, olejków eterycznych, składników chłodzących i owija nogi bandażami, a potem folią.
- Można również wymasować nogi w specjalnych nadmuchiwanych rękawach. Powietrze pod ciśnieniem przez ok. 30 minut uciska nogi od kostek aż do ud.
- Masaże podwodne i bicze szkockie doskonale poprawiają krążenie krwi w nogach.