Szyja w gabinecie – skóra z wyraźnymi oznakami starzenia, widocznymi zmarszczkami pionowymi czy poziomymi, zaczną wiotkością, przebarwieniami, oprócz drobnych „rytuałów”, może wymagać dodatkowego wsparcia w postaci zabiegów. Metody zabiegowe, które można zastosować, aby poprawić jej kondycję i tym samym odmłodzić ją, zależą od stanu skóry oraz celu terapii. Jeśli zależy nam na poprawieniu jej struktury, redukcji ewentualnych zmian naczyniowych lub przebarwień stosuje się laseroterapię. Terapie odpowiednie długości fali aktywizuje procesy regeneracji, stymuluje powstawanie nowego kolagenu oraz przebudowę skóry, co skutkuje jej zagęszczeniu, poprawą kolorytu i tekstury, Odwrócone zostają objawy fotostarzenia, dochodzi również do redukcji zmarszczek. Na skórę szyi można zastosować takie peelingi, które będą złuszczały zrogowaciały naskórek, a w przypadku głębokich peelingów – również główne warstwy skóry. Obydwa rodzaje będą działały regenerująco i odmładzająco.
Poprawa napięcia i jędrności szyi
Dla poprawy napięcia i jędrności można zastosować zabiegi wykorzystujące nowoczesne nieinwazyjne technologie liftingujące. Bardzo dobre efekty przynosi terapia falami radiowymi RF. W efekcie podgrzania tkanek następuje kurczenie się włókien kolagenu oraz pobudzenie komórek do produkcji nowego, co skutkuje napięciem skóry i poprawą jej jakości. Można również stosować terapie łączącą dwie technologie laser oraz RF, dzięki czemu działa się głębiej na skórę – dużo bardziej kompleksowo. Terapia ta zapewnia skuteczne i bezpieczne oddziaływanie na różne warstwy skóry. Całościowy rezultat osiąga się poprzez możliwość głębszego wnikania w skórę, zwiększoną stymulację fibroblastów, bardziej nasiloną przebudowę tkanki.
Szyja w gabinecie – zabiegi
Ujędrnienie i zagęszczenie skóry szyi można uzyskać także wykorzystując promieniowanie podczerwone. Zabieg, nazywany thermoliftingiem, polega na emisji do skóry fal długości 1300 mm, które powodują podgrzanie jej głębokich warstw do ok. 40-44 C. W ten sposób następuje skrócenie włókien kolagenowych i stymulacje produkcji nowych. Co w rezultacie daje efekt liftingu skóry i poprawy jej kondycji. Jeżeli oczekujemy natychmiastowego efektu liftingującego, możemy wykonać zabieg z użyciem nici. Wprowadza się je w taki sposób, aby wykorzystać naturalne linie napięcia skóry. Podając nić pod zmarszczkę, uzyskuje się w ten sposób efekt jej wypchnięcia.
Nici z włókna PDO rozpuszczają się w tkance, dając dodatkowo delikatny efekt biostymulujący. Wpływa on na produkcję kolagenu oraz syntezę kwasu hialuronowego. Dostępne są takie nici wykonane z wchłanianej substancji na bazie kwasu polimlekowego i kaprolaktonu. Dodatkowa zawartość kwasu hialuronowego w niciach wzmacnia ich biorewitalizujące właściwości. Zabieg ma za zadanie nie tylko unieść tkanki, ale również aktywować naturalny proces rewitalizacji. Prowadzący do produkcji własnego kolagenu i elastyny. Nici te przynoszą kompleksowy efekt liftingu i utworzenie stabilnej podpory utrzymującej tkanki we właściwym położeniu. Przez to w sposób widoczny szyja zostaje odmłodzona.
Jak poprawić jakość skóry szyi?
Aby poprawić jakość skóry oraz ją zrewitalizować, stosuje się zabiegi mezoterapii. Wykorzystuje się do tego specjalistyczne koktajle, kwas hialuronowy, osocze bogatopłytkowe, fibrynę, preparaty biostymulujące, jak również wykonuje się zabiegi z wykorzystaniem tkanki tłuszczowej. Głównym zadaniem kwasu hialuronowego będzie zapewniane skórze odpowiedniego poziomu nawilżenia. Koktajle, zawierające substancje aktywne, będę dostarczać jej potrzebnych składników odżywczych. Produkty biostymulujące, czyli tzw. stymulatory tkankowe, wymuszając na komórkach odbudowę tkanki, służą do odnowy struktury skóry, poprzez stymulację syntezy kolagenu i elastyny. Są to zabiegi silnie odmładzające, odżywiające, zagęszczające i zwiększające napięcie skóry.
W składzie preparatów biostymulujących znajdziemy kolagen, polinukleotydy, kwas polimlekowy czy odpowiednio dobrane aminokwasy. Terapia sprawia, że skóra jest nawilżona i odżywiona, jej struktura kolagenowa zostaje odbudowana, dzięki czemu staje się elastyczna i jędrna. Dodatkowo zniwelowane zostają drobne zmarszczki, w rezultacie szyja wygląda młodziej.
Podskórna tkanka tłuszczowa na szyi
W przypadku braku podskórnej tkanki tłuszczowej na szyi, aby przywrócić objętość i odmłodzić tę okolicę ciała, można zastosować preparaty z kwasem hialuronowym o niskiej gęstości. Kwas hialuronowy czasowo uzupełnia ubytki tkanek, nawilża je oraz stymuluje produkcje kolagenu. Dzięki zabiegowi poziome zmarszczki zostają łagodnie zredukowane, skóra staje się bardziej elastyczna, dzięki czemu szyja wygląda młodziej.
W terapii odmładzającej dobrze sprawdzają się także preparaty zawierające w swoim składzie hydroksyapatyt wapnia. Terapia przynosi dwie korzyści – łączy efekt wolumetryczny z silną stymulacją regeneracji utraconego kolagenu. Do poprawy wyglądu szyi i jej odmłodzenia wykorzystać można własną tkankę tłuszczową pacjenta. Niewielką jej ilość pobiera się w sposób mało inwazyjny np. z okolicy brzucha. Doskonałą alternatywą zabiegową w przypadku odmłodzenia szyi stanowi także unikalna terapia czystym kwasem hialuronowym o niskiej masie cząsteczkowej skutkuje uruchomieniem kaskady naprawczej skóry. Kwas o wysokiej masie cząsteczkowej działa natychmiast jako główny komponent jej rusztowania. Poprawa wyglądu jest bardzo często natychmiastowa. Rezultaty narastają z czasem i utrzymują się do 1,5 roku. Terapie przynosi delikatny efekt liftingu, zredukowane zostaje zwiotczenie skóry w wyniku czego szyja jest wyraźnie odmłodzona.
Skóra szyi
Skóra szyi jest bardzo delikatna. Wraz z upływem lat staje się coraz bardziej wiotka, mniej jędrna, mniej napięta i mało elastyczna. I chociaż procesu starzenia nie można zatrzymać, to można go spowolnić i zmniejszyć jego następstwa. Przede wszystkim zadbać o to, żeby nie było różnicy między nią, a skórą twarzy. Skóra szyi jest mniej elastyczna, cieńsza niż skóra twarzy. Ma słabiej wykształconą tkankę podskórną i jest mniej sprężysta. Szybko powstają na niej objawy starzenia takie jak na przykład zmarszczki naszyjnikowe. Powstaje też jej tzw. nadmiar centralnie pod brodą. Dlatego skóra szyi wymaga regularnej pielęgnacji i większej ilości zabiegów, niż skóra w innych okolicach ciała i twarzy. Rodzaj stosowanych zabiegów odmładzających szyję zależy od kondycji skóry w tej okolicy i od oczekiwanych efektów. Im bardziej jest zniszczona, tym większej liczbie zabiegów należy ją poddać.