Jesień jest okresem, kiedy najwięcej osób zauważa na swojej twarzy nowe przebarwienia. Dostrzegają je głównie kobiety między 30 a 50 rokiem życia, które są najbardziej narażone na ich powstawanie.
Jak powstają przebarwienia posłoneczne?
Przebarwienie jest nadmiarem patologicznie wytworzonego barwnika, melaniny ,która odłożyła się miejscowo w skórze. Objawia się ono, jako ciemniejsza plama o różnej rozległości i nieregularnym kształcie.
Czasami pigment przedostaje się głębiej z naskórka do skóry właściwej. Melanina wytwarzana przez komórki skóry – melanocyty ,służy ochronie organizmu przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV.
Promieniowanie słoneczne z jednej strony ma dobroczynny wpływ na nasz organizm , ponieważ powoduje wytwarzanie Wit.D3 i hormonów , które poprawiają pracę mózgu oraz wpływają na dobry nastrój , ale z drugiej strony może działać bardzo destrukcyjnie: przyśpiesza ono procesy starzenia skóry , wpływając na degradację włókien kolagenu i elastyny oraz wytwarzanie się wolnych rodników .
Może również powodować poparzenie skóry, co ma działanie kancerogenne ,ponieważ w dużej mierze przyczynia się do rozwoju czerniaka .
Gdy więc dochodzi do niezdrowego zachwiania równowagi i nadmiernego oraz zbyt silnego oddziaływania promieniowania UV na nasz organizm , skóra zaczyna produkować melaninę w większej ilości . Przy prawidłowej pracy melanocytów melanina odkłada się równomiernie w naskórku . Obserwujemy to jako proces opalania .
Nasze ciało staje się ciemniejsze , po to, aby móc zatrzymać na zewnątrz organizmu promieniowanie słoneczne , tak aby nie wnikało do jego środka i nie powodowało procesu destrukcji . Aby tę ochronę zachować , barwnik produkowany jest stale . Naskórek bowiem wraz z nim cały czas się złuszcza /jego wymiana trwa 28 dni/. Natomiast gdy praca melanocytów staje się w niektórych miejscach zaburzona dochodzi do powstawania przebarwień.
Aby skutecznie wyeliminować, powstałe przebarwienia należy przede wszystkim odpowiednio wyregulować niewłaściwe działanie melanocytów, tak aby zaczęły wytwarzać melaninę w odpowiedniej ilości i dopiero wtedy usunąć nadmiar zgromadzonego pigmentu.
Inne przyczyny powstawania przebarwień?
Plamy na skórze mogą również mieć wiele różnych podłoży, a czynniki, które je powodują u jednej osoby mogą współwystępować w różnej konfiguracji .
Przebarwienia bardzo często mają również podłoże hormonalne /ten typ przebarwień to tzw. melasma/. Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej, w każdej formie /doustnej, zastrzykach, dopochwowej /, hormonalnej terapii zastępczej , bycie w ciąży lub w okresie karmienia piersią sprawia, że predysponujemy do nabywania tego typu zmian.
Do innych ważnych czynników powodujących przebarwienia zalicza się również przyjmowanie niektórych leków /należy do nich na pewno część antybiotyków i duża grupa leków przeciwdepresyjnych/ oraz ziół.
Zabiegi na przebarwienia gabinecie kosmetycznym
Peeling chemiczny
Jedną z nich jest peeling chemiczny MELANOSTOP TRAN3X, który stanowi unikalną formułę depigmentującą, nawet w przypadku cer naczyniowych. Wykazuje działanie przyśpieszające proces odnowy naskórkowej poprzez redukcje nagromadzonej melaniny w wierzchnich warstwach skóry, zmniejsza unaczynienie oraz hamuje stan zapalny. Skóra staje się rozświetlona , a jej koloryt ujednolicony.
Składniki aktywne:
- 20% kwas azelainowy posiadający właściwości depigmentujące, wyrównujące koloryt skóry i rozjaśniające przebarwienia. Dodatkowo reguluje proces keratynizacji naskórka
- 10% rezorcyna o działaniu depigmentującym
- kwas fitowy – niweluje istniejące przebarwienia oraz zabezpiecza przed tworzeniem nowych
- 3% kwas traneksamowy – hamuje uwalnianie substancji stymulujących melanocyty do rozwoju przebarwień.
Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są:
- niejednolity koloryt skóry
- powierzchniowe przebarwienia naskórkowe
- posłoneczne plamy starcze, piegi
- ziemista cera
- fotostarzenie skóry
Radiofrekwencja mikroigłowa Surgen
Rewolucyjną metodą, na którą należy zwrócić uwagę jest radiofrekwencja mikroigłowa, w której wykorzystuje się prąd elektryczny o odpowiednich parametrach (technologia hybrydowa – Surgen).
Efekty, które następują pod wpływem działania prądu o odpowiednich parametrach (bardzo wysoka częstotliwość i bardzo małe natężenie) nie są termiczne, tylko polegają na depolaryzacji komórek z wymuszeniem otwierania i zamykania kanałów jonowych.
Pulsacyjna RF mikroigłowa sama w sobie nie usuwa przebarwień, ale bardzo ten proces wspomaga. Jednym z czynników powstawania przebarwień jest starzenie skóry. Powstają wówczas zaburzenia na poziomie naskórka ze skórą właściwą. Dochodzi do pewnego rodzaju rozszczelnienia granicy między nimi i do „przecieków” z jednej warstwy do drugiej, co bardzo sprzyja powstawaniu przebarwień.
Główną rolą radiofrekwencji mikroigłowej jest taka regeneracja skóry, by zablokować te przecieki. Wykorzystywanie tej technologii wzmacnia efekty innych zabiegów, np. laserowych i zmniejsza stopień nawrotów przebarwień. Jest to też bardzo dobra metoda profilaktyki u osób ze skłonnościami do tego typu zmian.