Czym jest cellulit?
Cellulit to problem który dotyczy bardzo wielu kobiet (około 90%) i nie jest ściśle związany z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Określany potocznie mianem „pomarańczowej skórki” tak naprawdę jest chorobą tkanki łącznej podskórnej, w której skład wchodzą komórki tłuszczowe. Zmiany obrzękowo-włókniste tkanki podskórnej powodują powstawanie nierównej powierzchni skóry, występowanie zmian w postaci grudek i nieregularnych zgrubień wyczuwalnych na skórze.
Cellulit powstaje w wyniku zaburzeń mikrokrążenia w konsekwencji czego w komórkach tłuszczowych nie ma prawidłowego przepływu krwi. W wyniku czego komórki tłuszczowe zaczynają zwiększać swoją objętość i uciskają na naczynia, co prowadzi do zwiększenia ich przepuszczalność, a w ostateczności do powstania obrzęku.
Przyczyny powstawania cellulitu
Ciężko wskazać jednoznaczne czynniki odpowiedzialne za powstawanie cellulitu. Niewłaściwy sposób odżywiania, zaburzenia ze strony układu hormonalnego i nerwowego czy uwarunkowania genetyczne to główne czynniki odpowiedzialne za rozwój cellulitu. Powstawaniu tej nieprawidłowości sprzyja również otyłość, stosowanie środków antykoncepcyjnych, przewlekły stres, brak aktywności fizycznej, spożywanie alkoholu czy palenie papierosów. Niestety cellulit jest to defekt kosmetyczny występujący tylko u kobiet. Ze względu na różnice w budowie tkanki tłuszczowej i brak żeńskich hormonów płciowych u mężczyzn problem ten nie występuje. Godnym uwagi jest fakt, iż cellulit nie zawsze związany jest z otyłością. Często można spotkać szczupłe kobiety, które również dotknął ten problem. Jednak to właśnie u kobiet z nadwagą występuje większe prawdopodobieństwo rozwinięcia kolejnych, widocznych stopni zaawansowania cellulitu. Związane jest to ze zwiększeniem objętości tkanki tłuszczowej.
Zabiegi wspomagające walkę z cellulitem
- ONDA podczas zabiegu wykorzystywana jest technologia mikrofal coolwaves, które skutecznie radzą sobie z likwidacją cellulitu w każdym jego stadium, a także wpływają na zagęszczenie i ujędrnienie skóry. Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu.
- Endermologia jest to rodzaj masażu próżniowego podczas którego wykorzystywana jest technologia mechanicznych rolek (endermologia klasyczna endermolab) lub rolki i klapki (endermologia Alliance). Tego rodzaju intensywny masaż ciała rozbija złogi tłuszczowe i mocno uelastycznia skórę. Silne działanie masażu próżniowego na tkankę łączną pobudza układ limfatyczny do pracy. Dzięki czemu po zabiegu organizm szybciej pozbywa się toksyn. Efekt cellulit zredukowany, skóra bardziej jędrna i wymodelowana sylwetka.
- Fala uderzeniowa główne jej działanie opiera się ma rozbiciu złogów tłuszczowych. Dzięki zabiegowi falą uderzeniową uzyskujemy zwiększenie przepuszczalności komórek tłuszczowych przez co zmniejsza się jej objętość. Zabieg powoduje uelastycznienie fibroblastów i stymulacje ich do produkcji większej ilości kolagenu, dzięki czemu uzyskujemy efekt jędrniejszej skóry. Seria zabiegów potrafi zlikwidować cellulit nawet w 100%.
- Karboksyterapia zabieg polega na aplikacji medycznego dwutlenku węgla pod skórę przy pomocy iniekcji. Ostrzykiwanie CO2 miejsc objętych cellulitem daje bardzo dobre rezultaty w redukcji pomarańczowej skórki. Gaz podany pod skórę powoduje rozwarstwienie tkanek, dzięki czemu uzyskujemy silny efekt dotlenienia obszaru zabiegowego. Dzięki czemu uzyskujemy efekt regeneracji tkanki łącznej i nierówności na skórze zanikają. Skóra staje się napięta i wygładzona dzięki powstałym w tym procesie nowym włóknom kolagenowym.
- Thermolifting trójpolarnymi falami radiowymi podczas zabiegu trójpolarne fale radiowe stymulują fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, a dzięki zastosowaniu wysokiej temperatury powodują likwidacje złogów tłuszczowych. Skóra po zabiegu staję się napięta i odzyskuje jędrność.
Co zrobić aby nie dopuścić do rozwoju problemu?
Niestety nie ma złotego środka, dzięki któremu uzyskamy stuprocentową pewność, że cellulit nie rozwinie się na naszej skórze. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby zminimalizować ryzyko jego wystąpienia. Oto kilka z nich:
- Picie przynajmniej 1,5 litra wody dziennie, by odpowiednio nawodnić swój organizm
- Uprawianie sportu (warto na początek zacząć chociażby od zwykłego spaceru czy jazdy na rowerze) Sport to zdrowie!
- Wzbogacenie swojej codziennej diety o składniki poprawiające ukrwienie organizmu oraz wspomagające przemianę materii. Do tych produktów zaliczamy: brokuły, buraki, zielona herbata, kiełki fasoli, banany kurkuma czy imbir
- Raz w tygodniu warto zrobić peeling całego ciała, pobudzamy w ten sposób krążenie w całym ciele
- Należy ograniczyć picie kawy i palenie papierosów – szkodliwe substancje, które pochodzą z tych używek pogarszają znacznie kondycję organizmu. Dodatkowo palenie może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu układu krwionośnego, a w ostateczności doprowadzać do powstawania zakrzepów i obrzęków.